Kviečiame dalyvauti edukacinėje savitarpio paramos grupės programoje, skirtoje asmenų, turinčių demenciją artimiesiems. Programos tikslas – suteikti savitarpio palaikymą ir būtinų žinių bei įgūdžių, susijusių su artimojo priežiūra ir pagalba jam.
Kodėl tokia programa reikalinga?
Turintiems demenciją asmenims yra būdinga ne tik pažintinių funkcijų silpimas, bet ir elgesio bei emocijų pokyčiai. 91 proc. asmenų turi bent vieną elgesio problemą, 50 proc. – 4 ar daugiau. Globėjai be galo svarbūs žmonės demenciją turinčių asmenų gyvenimo kokybei, priežiūrai ir saugumui palaikyti ir užtikrinti. Kartais globėjų šeimos išgyvena, patiria teigiamus globos efektus, tokius kaip geresnis ryšys su sergančiu artimuoju ir emocinis pasitenkinimas suteikiant artimajam reikalingą pagalbą, tačiau dėl sudėtingos priežiūros, paslaugų stokos dažniausiai – neigiamus.
Vertinama, kad demenciją turinčių asmenų slaugymas gali būti itin sudėtingas dėl įvairių priežasčių, susijusių su būklės progresavimu, paslaugų ir pagalbos išteklių stokos, visuomenėje paplitusių klaidingų su demencija susijusių nuostatų, stigmos. Dažni iššūkiai:
1) artimiesiems dažnai gali būti sudėtinga priimti demencijos sindromo sukeltus pokyčius: dažnai pasikeičia bendravimas, elgesys, randasi sunkumas atlikti kasdienes veiklas;
2) dėl padidėjęs priežiūros poreikis turi įtakos artimųjų galimybėms pasirūpinti savimi, savo poreikiais; ;
3) dėl visuomenėje paplitusių nuostatų, informuotumo stokos globėjai dažnai izoliuojasi, mažiau dalyvauja visuomeninėje veikloje, taip pat stokoja galimybių įsitraukti į veiklas bendruomenėje, kurios būtų pritaikytos jų situacijai ir poreikiams;
4) dažnai susikaupia didelis fizinis, emocinis ir psichologinis nuovargis, susiduriama su finansiniais iššūkiais, iššūkiais, susijusiais su biurokratiniu mechanizmu gauti socialines ar sveikatos priežiūros paslaugas ir t.t.
Visa tai gali turėti poveikį asmenų, globojančių demenciją turinčius artimuosius, sveikatai ir gerovei.
Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ rengiama edukacinė savitarpio paramos programa siekiama atliepti dvejopą poreikį – ne vien gauti patikimą informaciją apie įvairius su demencija kaip būkle susijusius aspektus, bet taip pat pajusti tarpusavio palaikymą iš kitų, globojančių savo artimuosius.
Apie edukacinę savitarpio paramos programą
Programą sudaro 6 susitikimai (kiekvienas – 2 val. trukmės), kuriuose atliepiamos šios temos: pažintis su demencija, emocinės sveikatos stiprinimas globojant, bendravimo galimybės ir technikos, praktiniai sprendimai palaikyti asmens pažintines funkcijas ir savarankiškumą kuo ilgiau, maisto paruošimas ir vartojimas, rūpinimasis savimi, saugumo namuose užtikrinimas ir kt. Programos turinys, parengtas bendradarbiaujant su „Alzheimer Europe“ tinklu.
Įgyvendinant programą siekiama sukurti jaukią ir palaikančią aplinką, padidinti programos prieinamumą visiems, kam ji būtų reikalinga. Programa rengiama nuotoliu, naudojantis „Zoom“ programa. Sudaroma ne didesnė nei 10 asmenų grupė.
Kaip galima užsiregistruoti dalyvauti?
Pildant registracijos anketą: https://forms.gle/q3VpFBgtAvVttwEn6
Norite sužinoti daugiau?
Jeigu turite klausimų dėl dalyvavimo programoje (o gal jums reikalinga pagalba naudojantis „Zoom“ programa), susisiekite tel. 8 615 21134 arba el. p. komunikacija@demencijalietuvoje.org.
Dalyvavusiųjų programoje paklausėme, ar jie rekomenduotų ją kitiems:
Rekomenduoju, ypač jei globotinio būklė sudėtingesnė. Įgijau daug žinių, gebėjimus reikės lavinti. Programa padėjo suprasti, koks turėtų būti mano mąstymas ir elgesys su globotiniu. Atsirado daugiau ramybės.
Globėjas, Vilnius.
Programa man buvo labai aktualiu metu. Programa suteikė didesnį supratimą, kaip reiktų bendrauti, kaip jaučiasi sergantysis. Praktiniai patarimai lengvai pritaikomi. Naudinga artimiesiems vien tam, kad suprasti, kad ne vieni esame.
Globėja, Vilnius.
Programa tikrai pateisino lūkesčius, daug naudingos informacijos gauta. Informacija pateikta įdomiai, glaustai, daug temų aptarta. Gavau labai daug naujų žinių ir įgūdžių. Informacijos paruošimas ir susitikimų pravedimas buvo aukščiausio lygio. Tokios programos labai reikalingos asmenims, susidūrusiems su šia liga… Rekomenduoju tikrai, nes jaučiuosi ne viena tokioje situacijoje.
Globėja, Vilniaus raj.
2024 m. edukacinė savitarpio paramos programa yra įgyvendinama kaip projekto „Demencija – visuomenės sveikatos prioritetas“ dalis. Projektą vykdo asociacija „Demencija Lietuvoje“. Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas, remia – Pasaulio sveikatos organizacijos biuras Lietuvoje.