„Nepatyręs – nesupras“. Iniciatyva kalbėti apie globėjo patirtį

 

Aš, Ieva Petkutė, nacionalinės asociacijos „Demencija Lietuvoje“ steigėja ir vadovė, kviečiu prisijungti prie iniciatyvos „Nepatyręs – nesupras“, skirtos kalbėti apie globėjo patirtį.

Esame girdėję sakant „fotografija atstoja tūkstantį žodžių“. Dirbant su globojančiais demenciją turinčius asmenis, dažnai susiduriu su nuostata „nepatyręs – nesupras“, kuri ir pasufleravo iniciatyvos pavadinimą. Globa yra sudėtinga pareiga, kuri dažniausiai pasitinka netikėtai ir tam nepasiruošus. Ji pakeičia ne vieno žmogaus, bet visos jo aplinkos gyvenimą.

Globojančius kviečiu įsijungti į procesą, kuriame pasitelksime fotografiją ir jos teikiamas pasakojimo galimybes, atskleisti su kuo susiduria demenciją turintį artimąjį globojantis žmogus šiandienos Lietuvoje.

 

Koks tikslas?

Šios iniciatyvos tikslas – pasitelkiant fotografiją tyrinėti ir atspindėti asmens, globojančio demenciją turintį artimąjį, patirtį. Tai padės didinti visuomenės ir sprendimų priėmėjų informuotumą apie šią patirtį. Tik bendradarbiaujant galime kurti pokyčius.

 

Kas yra „globėjas“ šioje temoje?

„Globėjas“ nebūtinai yra asmuo, kuris yra teisiškai yra pripažintas globėju. Svarbiausia, kad tas asmuo būtų aktyviai įsitraukęs į artimojo priežiūros organizavimą ir artimojo gerovę užtikrinančių klausimų (socialinių, sveikatos, buities ir kt.) sprendimą ir:

1) gyvena kartu su globojamu asmeniu;

arba 2) gyvena atskirai, bet reguliariai (1-3 kartus per savaitę) lanko savo artimąjį, kuris gyvena savo ar kitų artimųjų namuose (NE savarankiško gyvenimo namuose ar ilgalaikės socialinės globos įstaigoje).

 

O jei globėjui yra sudėtinga dalyvauti?

Aš suprantu, kad globojančiam gali būti ir dažniausiai YRA sudėtinga atsitraukti nuo globos ir kam nors dar skirti laiko. Žinau, su kuo susiduria globojantys. Taip pat žinau, kad svarbu šias patirtis perteikti visuomenei – patirties pristatymas gali padėti keisti nuostatas, požiūrį ir kurti nuoseklius pokyčius.

Tad priimant sprendimą, ar galėtumėte sudalyvauti 5-iuose susitikimuose, pasverkite savo galimybes. Jeigu abejojate, kviečiu susisiekti ir pasitarti – galbūt pasitarus rastume išeičių.

 

Ką veiksime?

Prisijungę prie projekto dalyvausite kūrybiniame procese, kurio metu mokysimės dirbti su fotografijos kamera – sieksime atrasti jos galimybes. Mokysimės istorijos pasakojimo per fotografiją, kursime saugią erdvę, tyrinėsime esminius dalykus, susijusius su demenciją turinčio asmens priežiūra, jūsų patirtimi priežiūroje. Pasitelksime ne tiesioginį dokumentavimą, o metaforą, perkeltinę kalbą, simbolinę reikšmę. Jūs visuomet turėsite daug galimybių pasirinkti į ką ir kaip nukreiptas objektyvas perteikiant tam tikrą mintį ar idėją.

 

Kokio dydžio yra dalyvių grupė?

Iki 12 asmenų. (Vietų skaičius labai ribotas!)

 

Kuo paremta ši iniciatyva?

Iniciatyva remiasi Fotobalso (angl. „Photovoice“) praktika – tai yra kūrybinis procesas, kuriame bendruomenės nariai kviečiami tyrinėti savo patirtį, kurią gali būti sudėtinga perteikti kitais būdais. Visas procesas grįstas glaudžiu bendradarbiavimu su iniciatyvos vadovu, šiuo atveju – manimi.

 

Ką siūlau?

  • Galimybę bendradarbiauti kūrybinėje tyrinėjimo programoje, kurioje pasitelksime fotografiją kurti pasakojimą apie tai, kas yra sunkiai nusakoma.
  • Galimybę dalyvauti unikaliame procese, kuris yra nukreiptas į pokyčių globojančiųjų realybėje kūrimą, visuomenės informuotumą ir bendradarbiavimo skatinimą.
  • Neapsakomą ir neįkainojamą bendrystės jausmą, dirbant dėl bendro tikslo su kitais, panašią patirtį turinčiais žmonėmis.
  • Unikalią bendradarbiavimo su profesionaliu fotografu galimybę.
  • Jūsų portretą, sukurtą fotografo Remio Ščerbausko, programos pabaigoje.
  • Įvairiapusiai saugią erdvę eksperimentuoti, pamėginti kažką naujo, pažinti.

 

Kada ir kur vyks susitikimai?

  • Vyks 4 grupiniai susitikimai: balandžio 13, 20 d., gegužės 4 ir 11 d., 10.00-13.00 val. (visos dienos – šeštadieniai). Kiekvieno susitikimo trukmė 3 val. Susitikimai vyks gyvai Lietuvos sporto universitete (Sporto g. 6, Kaune).
  • Taip pat įvyks 1 individualus susitikimas, kurio jums patogų laiką suderinsime tiesiogiai.

 

Kam kviečiu įsipareigoti?

  1. Dalyvauti visoje 5 susitikimų programoje. Yra svarbus nuoseklus dalyvavimas visuose 5-iuose susitikimuose.
  2. Turėti smalsumo patyrinėti fotografiją kaip priemonę pasakoti apie savo patirtį. Tarp iš anksto suplanuotų susitikimų kviesiu skirti truputį laiko fotografuoti. Tai nepareikalaus daug laiko – dažnai tereikės turėti kamerą su savimi.
  3. Užpildyti su dalyvavimu veikloje susijusią anketą (duomenys anonimiški).

 

Viso proceso metu bus gerbiamas jūsų privatumas ir konfidencialumas.

 

Kuo fotografuosime?

Norime siekti, kad dalyvavimas iniciatyvoje būtų nesudėtingas ir sklandus. Pradžioje aptarsime, kas jums būtų patogiau – naudotis savo išmaniuoju telefonu ar fotoaparatu, ir kartu rasime geriausią sprendimą.

 

Ar reikia mokėti fotografuoti?

Visi, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos ar fotografavimo patirties, yra kviečiami dalyvauti. Ar esate įgudęs fotografas, ar tas, kuris išvis nežino, kaip naudotis kamera, tai yra nesvarbu. Svarbiausia, kad esate demenciją turinčio asmens globėjas. Jūsų patirtis ir žinios šiame vaidmenyje yra tai, kas yra vertybė.

Projekte turėsime galimybę įgyti ar patobulinti fotografavimo įgūdžius. Tad patirties stoka – nėra barjeras!

 

Kiek kainuoja dalyvauti?

  • Dalyvavimas programoje nekainuoja. Taip pat apmokėsime kelinės išlaidas, jeigu į numatomus susitikimus vyksite iš kito Lietuvos miesto.
  • Už dalyvavimą veikloje kiekvienam dalyviui yra skiriama 100 eur. suma, kuri galėtų būti naudinga, gaunant pagalbą iš išorės, kad kas prižiūrėtų jūsų artimąjį tuo metu, kai dalyvausite veikloje.

 

Ką daryti, jeigu noriu dalyvauti?

Pirmiausia užpildykite šią anketą: https://forms.gle/q5LyjvFrkcNt4BeKA

Prašome registruotis dalyvauti programoje iki kovo 22 dienos imtinai.

Aš susisieksiu su jumis ir pakviesiu susiskambinti pasikalbėti aptarti dalyvavimo aplinkybes. Vietų skaičius labai ribotas, tad kviečiu, jeigu norėtumėte dalyvauti, bet turite nuogąstavimų, kad kažkas jums gali sutrukdyti sudalyvauti, vis tiek užpildykite anketą – susisieksime ir aptarsime. Galbūt tai būtų išsprendžiama?

 

Kas veda programą?

  • Programą vedu aš Ieva Petkutė. Esu asociacijos „Demencija Lietuvoje“ steigėja, vadovė, „The Global Brain Health Institute“ tinklo narė, dėstytoja, meno metodų taikytoja tyrimuose ir mokymo procese.
  • Iniciatyvoje dalyvauja – fotografas Remis Ščerbauskas. Garsaus gatvės fotografo darbai yra apdovanoti tarptautiniuose konkursuose, pristatomi parodose, spausdinami gatvės fotografijos leidiniuose.

 

Kur kreiptis, jeigu turiu klausimų?

Jeigu turite klausimų dėl dalyvavimo programoje, kreipkitės į mane, Ievą Petkutę tel. 8 615 21134 arba el. p. info@demencijalietuvoje.org.

 

Kokiu pagrindu yra organizuojama ši iniciatyva?

Iniciatyvą įgyvendina VšĮ „Socialiniai meno projektai“, bendradarbiaudama su asociacija „Demencija Lietuvoje“. Programą remia Global Brain Health Institute, „Alzheimer’s Association“ Jungtinėse Amerikos Valstijose ir „Alzheimer’s Society“. Granto nr. GBHI ALZ UK-22-732820.