ALZHEIMER EUROPE pabrėžia demenciją turinčių asmenų užimtumo ir socialinės apsaugos iššūkius

Alzheimer Europe šiandien paskelbė 2022 m. Demencijos Europoje metraštį, skirtą demenciją turinčių asmenų ir jų globėjų užimtumui ir socialinei apsaugai. Metraštyje nagrinėjami visa apimantys Europos ir tarptautiniai susitarimai, ginantys demenciją turinčių asmenų ir jų globėjų teises, susijusias su užimtumu ir socialine apsauga, taip pat nagrinėjamas Europos šalių politikos ir teisės aktų praktika.

Metraštyje apžvelgiamos Pagrindinių teisių chartijos (CFR), Europos socialinių teisių ramsčio, Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos (UNCRPD) nuostatos, taip pat pateikiami ES teisės aktų ir politikos iniciatyvų pavyzdžiai užimtumo ir socialinės apsaugos srityje. Metraštyje nustatyta, kad demenciją turinčių asmenų teisės yra aiškiai suformuluotos, o slaugytojų teisės stokoja pripažinimo ir detalizavimo.

Visose Europos šalyse su užimtumu ir socialine apsauga susijusi politika ir teisės aktai labai skiriasi. Iš šalių, kuriose yra parengta demencijos strategija, tik nedaugelyje buvo nuorodų į demencija sergančių žmonių arba slaugytojų užimtumą arba socialinę apsaugą. Kai kurios pranešė apie svarbius politikos veiksnius vyresnio amžiaus žmonių, negalios ar užimtumo srityse, įskaitant išteklius ir programas demenciją turintiems asmenims.

Nepaisant didelių socialinės apsaugos sistemų skirtumų tarp šalių, esama bendros kritikos. Ji susijusi su pernelyg sudėtingomis sistemų struktūromis, nepakankamą finansinės paramos lygį ir kt. Kai kuriose socialinės apsaugos sistemose demencija sergančių žmonių specifinis demencijos pobūdis buvo laikomas progresuojančia ir gyvenimą ribojančia būkle (daugiausia vertinama pagal neįgalumo ar darbingumo lygį), o slaugytojams išmokos dažnai buvo vertinamos pagal slaugomo asmens negalios lygį, o ne pagal teikiamos priežiūros apimtis ar pačių slaugytojų poreikius.

Metraštyje taip pat pateikiami liudijimai iš daugelio buvusių ir esamų Europos demencija sergančių žmonių darbo grupės narių, taip pat kitų žmonių, sergančių demencija, kurie dalijosi savo patirtimi, kai buvo diagnozuota demencija tuo metu, kai asmuo dar dirbo arba tų, kurie gavo socialinę apsaugą. Šios patirtys iš esmės buvo neigiamos ir iliustruoja, kad reikia daug nuveikti siekiant užtikrinti, kad būtų gerbiamos demencija sergančių žmonių ir jų globėjų teisės.

Šiuo tikslu ataskaitoje pateikiamos rekomendacijos, skirtos sprendimus priimantiems asmenims tiek nacionaliniu, tiek Europos mastu, skatinant juos imtis veiksmų tobulinti su užimtumu ir socialine apsauga susijusius teisės aktus ir politiką, įskaitant:

• Socialinės paramos sistemų lankstumo poreikis, kad globėjai galėtų toliau dirbti (jeigu jie to pageidauja).

• Lygiavertės socialinių rezultatų stebėsenos sistemos, skirtos sekti, kaip valstybės narės laikosi JT neįgaliųjų teisių konvencijos ir CFR, sukūrimas.

• Užtikrinti, kad demenciją turintiems asmenims ir globėjams aktuali informacija, patarimai ir pagalba būtų prieinami prieinamais formatais, įskaitant „Easy Read“.

Komentuodamas ataskaitos paskelbimą, Alzheimerio Europos vykdomasis direktorius Jeanas Georgesas pareiškė:„Kalbant apie užimtumą ir socialinę apsaugą, Europos ir tarptautiniai bei tarptautiniai susitarimai, tokie kaip Pagrindinių teisių chartija, Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija ir Europos socialinių teisių ramstis, yra tvirtas pagrindas įgyvendinti demenciją turinčių asmenų ir jų globėjų teises. Todėl apmaudu matyti, kad politika, teisės aktai ir sistemos visoje Europoje iš esmės nepaiso šių asmenų grupių teisių. Nepaisant didelių socialinės apsaugos sistemų skirtumų visoje Europoje, kliūtys ir problemos yra panašios, pernelyg sudėtingas paslaugų ir paramos gavimo procesas, nepakankamas finansavimas ir kt.“

Ataskaitoje aptariamos politikos sritys, Europos Sąjungos ir valstybių narių atsakomybės. Nors ES sprendžia kai kurias problemas ES lygmeniu, didžiausia atsakomybė šioje srityje tenka valstybėms narėms ir jų socialinės apsaugos sistemoms.

Raginame ES ir valstybes nares imtis konkrečių veiksmų siekiant pašalinti Metraštyje nustatytus trūkumus ir laikytis įsipareigojimų, prisiimtų pagal Europos ir tarptautinius susitarimus.

Visą ataskaitą galima rasti Alzheimer Europe svetainėje.