Gyvenimo su demencija istorijos

2023 m. gruodžio 27 d.

„Gyvenimo su demencija istorijos“ – trumpametražių filmų serija, pasakojanti apie įvairiose Lietuvos miestuose gyvenančias šeimas, kuriose globojamas demenciją turintis asmuo.

Istorijų herojės – moterys, globojančios savo vyrą, mamą, tėtį, senelį. Šių stiprių moterų istorijos pasakoja, kaip demencija pakoreguoja planus, leidžia iš naujo atrasti, kas yra tavo artimieji ir draugai, ir pasirinkti – ar būsiu savo situacijos auka, ar ją priimsiu iškelta galva?

Pasvalyje Vida rūpinasi savo vyru, kuris su liga gyvena jau 15 metų – prieš tiek metų dėl atminties sutrikimų Vladas kreipėsi į gydytojus, kurie anuomet nerado pagrindo nukreipti ištyrimui. Ištyrimas atliktas po 5 metų ligai progresavus. Tiesa – nustatyta klaidinga diagnozė. Galiausiai 2021 m. šeima gavo atsakymą, kad Vladui – Alzheimerio liga.

Naujojoje Akmenėje Jolita globoja mamą, kuriai, sulaukus 56-erių, išsivystė frontotemporaline demencija. Liga išsivystė dėl mutavusio ligą sukeliančio geno, kurį gali paveldėti jos vaikai. Kad galėtų rūpintis mama, Jolita su dviem mažametėmis dukromis sugrįžo iš emigracijos į Lietuvą.

Rima globoja tėtį Ignalinos rajone. Rimantui Alzheimerio liga išsivystė po patirto insulto. Kai liga jau buvo stipriai progresavusi, vyras persikėlė gyventi su dukra, kuri tuo metu slaugė vėžiu sergančią mamą. Situacija suteikė galimybę atkurti ryšį su tėčiu, su kuriuo bendravimas ilgus metus buvo nutrūkęs.

Inga rūpinasi savo mama Kaune.

 

Filmų premjeros – asociacijos „Demencija Lietuvoje“ Youtube kanale antrąjį mėnesio antradienį: sausio 9 d., vasario 13 d., kovo 12 d., balandžio 9 d., 12.00 val.

 

Filmų režisierė ir prodiuserė – Ieva Petkutė, operatorė/montažas – Eglė Gudonytė, dizaino sprendimas – Toma Šilinaitė-Subačienė. Už konsultacijas įgyvendinant filmus dėkojame Simonai Šimukonienei, Austėjai Dapkutei, Bernadetai Viesulaitei, Yaohua Chen.

Filmų kūrimą įgyvendino VšĮ „Socialiniai meno projektai“, bendradarbiaudama su asociacija „Demencija Lietuvoje“, projekte „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo lėšomis, dalis. Projektą parėmė Vilniaus miesto savivaldybė.