Nacionalinė dailės galerija ir asociacija „Demencija Lietuvoje“ kviečia jungtis prie socialinės akcijos „Mėlyna žinutė“

2021 m. rugsėjo 7 d.

Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir Nacionalinė dailės galerija kviečia Lietuvos muziejus, kitas organizacijas ir visus Lietuvos žmones jungtis prie socialinės akcijos „Mėlyna žinutė“ ir taip kartu paminėti rugsėjo mėnesį, kuris visame pasaulyje žinomas kaip Alzheimerio mėnuo.

Kviečiame savo socialiniuose tinkluose pasidalinti „mėlyna“ žinute!

Kodėl mėlyna?  Mėlyna spalva fizinėje aplinkoje teigiamai veikia mūsų savijautą. Ji laikoma proto aiškumo, išminties spalva, siejama su pasitikėjimo, saugumo jausmais. Mėlyna spalva, dažnai praturtinta trupučiu raudonos ir varijuojanti tarp indigo, levandų, lelijų, iriso atspalvių, yra tapusi „oficialia“ Alzheimerio spalva pasaulyje.

Kodėl kviečiame muziejus? Muziejai visuomenėje užtikrina istorinę ir kultūrinę atmintį ir sklaidą. Suvokdami savo visuomeninį vaidmenį, vis daugiau muziejų pasaulyje tampa vieta, kurioje teisė į kultūros paveldo pažinimą užtikrinama ir žmonėms, patiriantiems demenciją.

Paskelbdami „Mėlyną žinutę“ padidinsime demencijos temos matomumą visuomenėje, išreikšime supratimą ir palaikymą gyvenantiems su ja.

Alzheimerio liga yra viena iš demencijos sindromo, paveikiančio asmens mąstymą, elgesį, gebėjimą atlikti kasdienes užduotis, priežasčių. Demencija yra progresuojanti būklė, sindromas, o ne viena konkreti liga. Nors šiuo metu demencija vis dar yra neišgydoma, tačiau laiku atpažinus pirmuosius simptomus ir gavus reikiamą pagalbą, žmonės gali visavertiškai pratęsti gyvenimo metus.

Dėl mažo visuomenės informavimo ir paplitusios stigmos daug žmonių diagnozės negauna arba gauna itin vėlai, kai būklė yra jau itin pažengusi ir stipriai paveikusi tiek demenciją turinčio asmens, tiek jo globėjų bei šeimos narių gerovę. „Alzheimer Europe“ tinklo duomenimis Lietuvoje turėtų būti daugiau nei 50 tūkst. asmenų turinčių demenciją, tačiau oficialiai diagnozę ir su ja susijusį palaikymą yra gavę vos daugiau nei pusė. Sakoma, kad demenciją turi ne vienas žmogus, o visa jo šeima, tad ši būklė paveikia labai daug Lietuvos gyventojų!

Prisijungdami prie „Mėlynos žinutės“ padėsite mažinti su demencija susijusią baimę, parodysite, kad ši tema yra aktuali, galbūt paskatinsite mažiau šia tema žinančius pasidomėti. O gal nejučia paraginsite tuos, kurie turi įtarimų dėl šios būklės kreiptis pagalbos.

Mažinkime su demencija susijusią tylą!

Ką reikia padaryti:

  • Parinkti mėlyno objekto fotografiją arba nufotografuoti ką nors mėlyno – tai gali būti meno kūrinys, daiktas, drabužis, interjero detalė. Kūrybiškai pažiūrėkite į mėlynos spalvos „medžioklę“.
  • Parašyti trumpą žinutę apie šį objektą: kas yra įdomaus, susijusio su tuo objektu, kūriniu, eksponatu. Galbūt tai koks nors istorinis faktas ar įdomi istorija, o gal pakaktų ir trumpo apibūdinimo. Ši informacija gali paskatinti auditoriją giliau susidomėti pačiu objektu.
  • Prie žinutės socialiniuose tinkluose pridėti: #melynazinute #pazinkdemencija #pazinkAlzheimeri.

 

 

Daugiau informacijos apie Alzheimerio mėnesio renginius Lietuvoje

Kvietime panaudotas Eija-Liisa Ahtila kūrinio „Galimybė meilei“ fragmentas, 2018. Fotografė Gintarė Grigėnaitė.

Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ veikla 2021-2023 m. yra neatsiejama projekto „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas”, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.