Pakaitinė hormonų terapija „potencialiai svarbi“ mažinant moterų demencijos riziką

Tyrimai rodo, kad pakaitinė hormonų terapija gali padėti išvengti Alzheimerio ligos milijonams moterų, kurioms gresia ši liga.

Demencija yra viena didžiausių grėsmių sveikatai pasaulyje. Iki 2050 m šia liga sergančių asmenų skaičius pasaulyje išaugs beveik trigubai, iki 153 milijonų, ir tai neišvengiamai taps didele našta sveikatos ir socialinės priežiūros sistemoms mūsų visuomenėse.

Beveik du iš trijų Alzheimerio liga sergančių žmonių yra moterys. Vienas iš stipriausių ligos rizikos faktorių – genas APOE4, kurį turi maždaug ketvirtadalis moterų (tyrimai atlikti Jungtinėje Karalystėje). Rytų Anglijos universiteto (UEA) ir Edinburgo universitetų tyrėjų komanda rado įrodymų, kad pakaitinė hormonų terapija (PHT) gali turėti didelę įtaką mažinant Alzheimerio ligos riziką moterims, turinčioms APOE4 geną. Tyrimas buvo paskelbtas žurnale „Alzheimer’s Research & Therapy“.Mokslininkai pabrėžė, kad negali tiksliai pasakyti, kad PHT sumažina moterų riziką, išvados buvo „tikrai svarbios“, nes iki šiol demencijos gydymo galimybės yra labai ribotos.

Mokslininkai nustatė, kad PHT, padedanti kontroliuoti menopauzės simptomus, gali turėti teigiamą poveikį atminčiai, pažinimo funkcijai, didesniam smegenų tūriui vėlesniame amžiuje moterims, turinčioms APOE4 geną.

Profesorius Michaelas Hornbergeris iš UEA Noridžo medicinos mokyklos sakė: „Dar per anksti teigti, kad PHT sumažina demencijos riziką moterims, tačiau mūsų rezultatai pabrėžia galimą PHT ir individualizuotos medicinos svarbą mažinant Alzheimerio ligos riziką“.

Kitas šio tyrimo etapas bus intervencinis tyrimas, siekiant patvirtinti ankstyvo PHT pradžios poveikį pažintinei funkcijai ir smegenų sveikatai. Taip pat bus svarbu išanalizuoti, kurios PHT rūšys yra naudingiausios.

Tyrimo metu mokslininkai išsiaiškino, kad PHT buvo veiksmingiausia, kai ji buvo skiriama prieš menopauzę, kai simptomai pasireiškia mėnesiais ar metais iki moteris nustoja turėti menstruacijas, ir dėl to smegenys gali atrodyti keleriais metais jaunesnės.

Profesorė Anne-Marie Minihane, taip pat iš Noridžo medicinos mokyklos, ir viena iš tyrimo vadovų, sakė: „Žinome, kad 25 % moterų Jungtinėje Karalystėje yra APOE4 geno nešiotojos ir beveik du trečdaliai Alzheimerio liga sergančių pacientų. moterys. Manoma, kad didesnis Alzheimerio ligos paplitimas tarp moterų yra nulemtas ne vien to, kad moterys gyvena ilgiau (amžius – vienas iš demencijos rizikos veiksnių, „Demencija Lietuvoje“ pastaba), bet ir su menopauzės poveikiu ir didesniu APOE4 genetinio rizikos faktoriaus poveikiu moterims. Mes norėjome išsiaiškinti, ar PHT gali užkirsti kelią riziką keliančio geno APOE4 nešiotojų pažintinių funkcijų mažėjimui.“

Grupė išanalizavo 1178 moterų, dalyvaujančių Europos Alzheimerio demencijos prevencijos iniciatyvoje (angl. European Prevention of Alzheimer‘s Dementia), kuri buvo sukurta ilgalaikiam dalyvių smegenų būklės tyrimui, duomenis.

Projekte, kuriame dalyvauja 10 šalių, buvo stebimos 1 906 vyresnių nei 50 metų asmenų, kurie tyrimo pradžioje nesirgo demencija, smegenys. Naujiems tyrimams ekspertai pažvelgė į kognityvinių testų ir smegenų tūrio rezultatus, užfiksuotus MRT skenavimu.Rezultatai parodė, kad APOE4 nešiotojos, kurios taip pat vartojo PHT, turėjo geresnę pažintinę funkciją ir didesnį smegenų tūrį nei PHT nevartojančios ir neturinčios APOE4 geno moterys.

Dr. Rasha Saleh iš Noridžo medicinos mokyklos sakė: „Mes nustatėme, kad PHT vartojimas yra susijęs su geresne atmintimi ir didesniu smegenų kiekiu tarp rizikos APOE4 geno nešiotojų. Šis ryšys buvo ypač ryškus, kai PHT buvo pradėta vartoti anksti, iki prasidedant menopauzei. „Šie rezultatai yra tikrai svarbūs, nes per paskutinius 20 metų turime labai ribotas galimybes gydyti ligą, jaučiame didelę būtinybę sukurti naujų gydymo būdų. PHT poveikis šiame stebėjimo tyrime, jei būtų patvirtintas intervenciniame tyrime, prilygtų smegenų sveikatos išsaugojimas keleriems metams.“Minihane’as teigė, kad komanda nenagrinėjo gydymo poveikio asmenims, kurie jau turi demenciją, tačiau susitelkė į pažintinę funkciją ir smegenų turį – abu šie rodikliai leidžia numatyti demencijos riziką.

Rizika susirgti Alzheimerio liga ir kitomis demencijos formomis didėja su amžiumi, paveikiama maždaug kas 14 vyresnių nei 65 metų žmonių ir kas šeštas vyresnis nei 80 metų žmogus. APOE4 paveldėjimas nereiškia, kad kas nors tikrai susirgs šia liga, tačiau stipriai padidina riziką.

Prof. Craigas Ritchie, vienas iš Edinburgo universiteto tyrimo vadovų, sakė, kad tyrimo rezultatai skatina pradėti „abejoti daugeliu prielaidų apie ankstyvą Alzheimerio ligą ir jos gydymą, ypač atsižvelgiant į moterų smegenų sveikatą“. Jis pridūrė: „Vaizdiniai galvos smegenų tyrimai, iliustruojantys galimą poveikį pažintinei funkcijai ir smegenų tūriui, patvirtina mintį, kad PHT gali turėti apčiuopiamos naudos. Vis dėlto, pradines išvadas reikia pakartoti kituose tyrimuose.

Gydytoja Sara Imarisio, Jungtinės Karalystės Alzheimerio tyrimų centro strateginių iniciatyvų vadovė, teigė, kad išvados buvo „padrąsinančios“, bet turi būti patvirtintos tolesniuose tyrimuose. Jei naujai atlikti tyrimai patvirtintų šias pirmąsias išvadas, galėtume pradėti vykdyti klinikinius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar PHT galiausiai gali užkirsti kelią demencijai.

 

Straipsnis parengtas pagal: https://www.theguardian.com/society/2023/jan/14/hrt-potentially-important-in-reducing-womens-dementia-risk?CMP=Share_iOSApp_Other