Atsižvelgdama į didėjančius su demencija susijusius socialinius, ekonominius ir sveikatos iššūkius, asociacija „Demencija Lietuvoje“ ragina Lietuvos valdžios institucijas rengti demencijos strategiją, kurioje būtų numatyta: vykdyti visuomenės švietimą, didinti demencijos diagnostikos, gydymo, priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą, demenciją iškėlus nacionaliniu visuomenės sveikatos prioritetu, mažinti jos riziką, finansuoti demencijos rizikos mažinimo tyrimus.
Pasaulio sveikatos organizacija pažymi, kad nacionalinė demencijos strategija yra nuosekliausia priemonė, kurią pasitelkus galima dorotis su demencijos keliamais iššūkiais. Pritardama Pasauliniam demencijos veiksmų planui, Lietuva kartu su kitomis pasaulio valstybėmis 2017 m. įsipareigojo parengti nacionalinę demencijos strategiją.
Iki šiol Lietuva neturi demencijos strategijos. Asociacija „Demencija Lietuvoje“, siekdama paskatinti teigiamus pokyčius Lietuvoje, parengė „Temines gaires demencijos strategijos plėtotei“ (toliau – Gairės).
Gairės parengtos įgyvendinant projektą „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“. Projektą 2021-2023 m. įvykdė asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir VšĮ „Socialiniai meno projektai“. Partneriai: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, tarptautine organizacija „Alzheimer‘s Disease International“. Projektą finansavo Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas EEE finansinio mechanizmo lėšomis. Vykdant projektą buvo remiamasi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis didinti demencijos matomumą visuomenėje, skatinti demencijos strategijos kūrimą ir stiprinti pilietinės visuomenės vaidmenį šiame procese.
Tikimės, kad teminės gairės padidins demencijos klausimo ir nacionalinės demencijos strategijos aktualumą visuomenėje, tarp įvairių interesų grupių bei politikos formuotojų.
ATSISIŲSTI TEMINES GAIRES DEMENCIJOS STRATEGIJOS PLĖTOTEI
Kaip parengtos teminės gairės?
Gairės parengtos remiantis žmogaus teisių įgyvendinimo principu nieko apie mus be mūsų. Gairėms parengti suburta asociacijos „Demencija Lietuvoje“ bendruomenė, kuri buvo įtraukta į tyrimo veiklas, įgyvendinti trys tyrimai.
Gairių tikslas
Gairės nurodo pokyčių kryptį – tai yra kvietimas gilintis į iškeltas problemines sritis ir imtis veiksmų pokyčiams įgyvendinti. Gairėse nėra kreipiamasi į vieną konkretų adresatą, tai yra kreipimasis į sprendimų priėmėjus ir visuomenę įsiklausyti į esamos situacijos problemas ir iššūkius.
Gairių struktūra
Gairių struktūrą padiktavo du tarptautiniai dokumentai – Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių deklaracija ir Pasaulio sveikatos organizacijos parengtas politinis dokumentas „Demencijos plano link: PSO gidas“ , apibrėžiantis septynias strategines sritis, kurias turėtų aprėpti nacionalinis demencijos planas.
Teminės gairės apima:
Su žmogaus teisėmis ir tarptautiniais susitarimais susijusius aspektus, kurie aktualūs ir Lietuvai, bei skiriami su septyniomis Pasaulio sveikatos organizacijos įvardintomis strateginėmis kryptimis susiję demencijos temos aspektai:
1) demencija – visuomenės sveikatos prioritetas;
2) visuomenės atvirumas demencijai;
3) demencijos rizikos mažinimas;
4) demencijos diagnozė, gydymas ir priežiūra;
5) pagalba demenciją patiriančių asmenų globėjams;
6) demencijos situacijos stebėsena (informacija apie demenciją) ir
7) tyrimai.
Gairių turinį praplečia asmenų, globojančių demenciją turinčius asmenis, liudijimai.