Antsvoris ir demencija

2022 m. kovo 17 d.

Naujausi moksliniai tyrimai rodo, kad svorio kontrolė gali padėti sumažinti demencijos riziką. Nutukę vidutinio amžiaus asmenys turi 31 proc. didesnę tikimybę išvystyti demenciją nei tie, kurių masės indeksas yra normalus. Ši rizika ypatingai didelė moterims (net 39 proc.!). Nutukimas lemia didesnę riziką, nepaisant kitų veiksnių, tokių kaip – amžius, išsilavinimas, šeimyninė padėtis, rūkymas, genetika, cukrinis diabetas, aukštas kraujospūdis.

Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad kūno riebalų perteklius skatina uždegiminius procesus, kurie gali paskatinti žalingų baltymų kaupimąsi galvos smegenyse.

Nors nutukimo lemiamų ligų mastas paskutiniu metu itin padidėjo, vis dėlto ne visi nutukę žmonės yra metaboliškai nesveiki. Tai apsunkina vertinimą, kurie asmenys gali susidurti su nutukimu susijusių ligų rizika, o kurie – ne.

Nutukimas yra laikomas svarbiu modifikuojamu ne vien demencijos, bet taip pat kitų būklių, tokių kaip kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, lėtinio uždegimo procesas, rizikos veiksniu, siejamu su asmens gyvensenos pasirinkimais.

Ligos, kurios sukelia demenciją prasideda kelis dešimtmečius prieš tai, kai pasireiškia atminties problemos. Todėl kalbant apie demencijos rizikos mažinimą, svarbu turėti visuminį požiūrį į sveikatą ir reguliuoti gyvensenos aspektus, susijusius su fiziniu aktyvumu, kūno mase, mityba, kraujospūdžiu, žalingų įpročių atsisakymu.

 

 

 

Kodėl tai yra svarbu?

Įrodžius, kad viršsvoris vidutiniame amžiuje yra susijęs su didesne demencijos rizika, randasi didelis visuomenės sveikatos iššūkis.

Atlikti tyrimai parodė ryšį tarp demencijos ir nutukimo, tačiau negalima vienareikšmiai teigti, kad nutukimas lemia demenciją. Vis dėlto, tyrėjai sako, kad tai yra tikėtinas paaiškinimas. Kitaip nei kiti veiksniai, tokie kaip genetika, nutukimas yra laikomas su gyvensena susijusiu rizikos veiksniu, kurį galima koreguoti taikant politikos priemones. Kitaip tariant, atlikti tyrimai suteikia naujų argumentų, kodėl žmonės turėtų būti skatinami sveikiau maitintis, būti fiziškai aktyviais.

 

 

Nutukimas Lietuvoje

Pasaulio sveikatos organizacijos, rekomenduojamas suaugusių gyventojų vidutinis KMI yra 21–23, antsvorio turinčiųjų KMI yra 25–29,9, nutukusiųjų – 30 ir daugiau. Lietuvoje per pastaruosius keturiolika metų 18 metų ir vyresnių vyrų vidutinis KMI padidėjo nuo 25,7 2005 m. iki 26,4 2019 m., moterų atitinkamai – nuo 25,7 iki 26,3.

Suaugusių Lietuvos gyventojų vidutinės KMI reikšmės, palyginti su Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamomis, išlieka per didelės. 2019 m. 41 proc. 18 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų turėjo normalų svorį, 57 proc. – per didelį (antsvorio turėjo 38 proc., nutukusių buvo 19 proc.). Nutukusių moterų buvo daugiau nei vyrų (atitinkamai 21 proc. ir 17 proc.), tačiau vyrų daugiau nei moterų turėjo antsvorio (atitinkamai 43 proc. ir 33 proc.). 2 proc. gyventojų svėrė per mažai.

 

Parengta remiantis:

https://www.ucl.ac.uk/news/2020/jun/obesity-linked-higher-dementia-risk

https://evidence.nihr.ac.uk/alert/overweight-linked-increased-risk-dementia/

https://academic.oup.com/ije/article/49/4/1353/5861491

https://www.unisa.edu.au/media-centre/Releases/2021/unlocking-genetics-behind-obesity-dementia-and-stroke

 

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas”, kuris yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.