Apie
demenciją

Įvairių simptomų, kurie atsirado dėl neigiamų pokyčių smegenyse, rinkinys yra apibūdinamas kaip demencija. Tai – sindromas, o ne viena konkreti liga.
Demencija nėra įprasto senėjimo dalis.

Kas gali įgyti demenciją?
Kas sukelia demenciją?
Ar tai yra demencija?
Ar demencija gali būti paveldima?
Ankstyvieji demencijos požymiai
Kokia galima pagalba?

Apie
demenciją

Čia atsiras tekstiniai ir vaizdo šaltiniai, kurie teiks išsamią su demencija susijusią informaciją. Informacija yra rengiama bendradarbiaujant su demencijos patirtį turinčiais asmenimis, jų artimaisiais ir sveikatos priežiūros bei socialinių paslaugų sričių specialistais.

Kas yra
demencija?

Įvairių simptomų, kurie atsirado dėl neigiamų pokyčių smegenyse, rinkinys yra apibūdinamas kaip demencija. Tai – sindromas, o ne viena konkreti liga. Demencija paveikia atmintį, mąstymą, kalbą, gebėjimą atlikti kasdienes užduotis.

Kas gali įgyti demenciją?

Demenciją gali įgyti bet kuris asmuo, vis dėlto dažnesnė ji tarp vyresnių nei 65 metų asmenų. Demencija gali pasireikšti ir jaunesniame amžiuje – 40 ar 50 metų asmenims. Tuomet ji vadinama jaunesniojo amžiaus demencija.
Dauguma demenciją patiriančių asmenų yra vyresnio amžiaus, tačiau būtina žinoti, kad ne visi vyresnio amžiaus asmenys susidurs su šiuo sindromu. Tai nėra įprasto senėjimo dalis.

Kas sukelia demenciją?

Esama daug demencijos formų ir kiekvieną jų lemia skirtingos priežastys. Dažniausios demencijos priežastys yra šios: Alzheimerio liga, kraujagyslinė demencija, demencija su Lewy kūneliais, frontotemporalinė demencija. Tarp rečiau pasitaikančių demencijos tipų – su alkoholiu susijusi demencija – Korsakoffo sindromas (angl. Korsakoff’s syndrome) ir Creutzfeldto-Jakobo liga (angl. Creutzfeld-Jacob dementia).

Ar tai yra demencija?

Yra būklių, kurios sukelia simptomus, panašius į tuos, kurie būdingi demencijai. Tarp tokių būklių yra: tam tikrų vitaminų ar hormonų trūkumas, depresija, vaistų nesuderinamumas ar perdozavimas[, infekcijos ar smegenų augliai.
Svarbu kuo anksčiau, tik atsiradus simptomams, diagnozuoti jų priežastis. Tai padėtų užtikrinti, kad būklės, kurios gali būti išgydomos, būtų teisingai diagnozuotos ir gydomos. Laiku nustatyta diagnozė leis anksčiau gauti reikiamą pagalbą, informaciją ir vaistų, jeigu tokie yra.

Ar demencija gali būti paveldima?

Dauguma demencijos atvejų nėra paveldimi. Jeigu nerimaujate, kad jūs arba jūsų vaikai gali būti paveldėję demenciją, pasikonsultuokite su gydytoju.
Tai priklauso nuo demencijos priežasties, todėl labai svarbu gauti teisingą medicininę diagnozę.

Ankstyvieji demencijos požymiai

Ankstyvieji demencijos ženklai yra labai subtilūs ir gali likti ilgai nepastebimi. Be to, kiekvieno asmens atvejis yra unikalus, demencijos simptomai ir progresavimas priklauso nuo šio sindromo tipo. Dažniausi yra šie simptomai:
  • sunkumas sutelkiant dėmesį;
  • pakitusi, trinkanti kalba;
  • progresuojantis trumpalaikės atminties silpimas;
  • sunkumas orientuojantis erdvėje;
  • asmenybės ir elgesio keitimasis;
  • apatija ir atsiribojimas nuo aplinkinių žmonių;
  • gebėjimo atlikti kasdienes užduotis praradimas.
Kadangi demencijos požymiai ir simptomai pasireiškia palaipsniui, tiek demenciją turinčiam asmeniui, tiek šeimos nariams gali būti sudėtinga prisitaikyti prie kintančių gyvenimo aplinkybių.

Kokia galima pagalba?

Mokslininkai žino vis daugiau apie demencijos rizikos veiksnius, tačiau dar nėra aiškiai apibrėžtų priemonių ir vaistų, kurie padėtų apsisaugoti nuo demencijos ar išgydytų šią būklę. Vis dėlto yra vaistų, kurie padeda mažinti ar valdyti demencijos simptomus.
Demenciją turintiems asmenims gyvybiškai būtinas šeimos, draugų ir globėjų palaikymas – jis gali padėti demenciją turinčiam asmeniui sėkmingai suvaldyti šią būklę ir prisitaikyti prie kintančių gyvenimo sąlygų.
Ši interneto svetainė teiks patikimą naujausią su demencija susijusią informaciją. Ją kuriame pasitelkdami savanorius ir įvairių sričių specialistus.

Kviečiame prisijungti prie asociacijos Demencija Lietuvoje”, kad galėtume kartu kurti paramos ir pagalbos galimybes.

Pasaulio sveikatos organizacijos infografikai apie demenciją

Šie infografikai pristato informaciją apie demenciją bei septynias Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytas sritis, veikimas kuriose leidžia mažinti su demencija susijusius iššūkius pasaulio visuomenėms, mažinti demencijos paplitimą bei prisidėti prie demenciją turinčių asmenų ir jų šeimos narių gyvenimo kokybės.

Atsisiųsti infografiką

Naujienos

Naujienlaiškis

Jeigu norite sužinoti apie su demencija susijusius įvykius Lietuvoje ir pasaulyje, užsisakykite naujienas.