Aš globoju

Demenciją turintiems asmenims tinkama veikla

Demencija yra sindromas, o ne viena konkreti liga. Demencijai, kaip sindromui, būdingas tam tikras rinkinys simptomų, kurie randasi dėl galvos smegenų pakitimų. Demencija paveikia mąstymą, elgesį, gebėjimą atlikti kasdienes užduotis – visa tai turi įtakos asmens įprastam buitiniam ir profesiniam gyvenimui.

Daugelis dalykų kasdien mums gali suteikti prasmės jausmą ir teigiamų potyrių.

Asmeniui, turinčiam demenciją, būtina palaikyti gyvenimo kokybę. Dėl amžiaus, demencijos stadijos asmens galimybės gali skirtis. Vis dėlto svarbu, kad būtų galima imtis bendros veiklos, kuri teiktų malonumo.

Daug žmonių gali toliau sėkmingai gyventi savarankiškai, dalyvaudami prasmingoje veikloje, pasinaudodami įvairiomis veiklos strategijomis, į kasdienybę įtraukdami reguliarumą, gaudami jų poreikius atitinkančią paramą. Jeigu anksčiau mėgta veikla ar užsiėmimai tampa sudėtingi, galima paieškoti būdų juos adaptuoti, neatsisakant pačios veiklos.

Pokalbis su kitais žmonėmis – draugais, šeimos nariais, kitais globėjais – gali padėti rasti būdų, kaip demenciją turintis asmuo galėtų toliau užsiimti mėgstama veikla ir jausti jos prasmę. Nebijokite tartis – galbūt kiti turi patirties, kuria galėtų pasidalinti, o gal yra žmonių, kurie turi panašių klausimų ir sprendimų, pritaikomų įvairioms situacijoms, galite ieškoti kartu? Prisijunkite prie demenciją turinčių asmenų globėjų grupės socialiniame tinkle „Facebook“.

Toliau yra pateikiamos gairės, kaip galima būtų planuoti tinkamą veiklą.

Asmeniui, turinčiam demenciją, skirta veikla turėtų:
• palaikyti išlikusius įgūdžius;
• pakeisti prarastą užsiėmimą;
• stiprinti savivertę ir sustiprinti žmogų;
• stimuliuoti protinę veiklą;
• skatinti įsitraukimą į bendrą veiklą, dalyvavimą ir bendravimą;
• suteikti teigiamų emocijų;
• atitikti asmens charakterį, individualią kultūrinę ir asmeninę patirtį.

Apsvarstykite, kokios yra demenciją turinčio asmens unikalios savybės ir pomėgiai
Tai susiję su asmens ankstesniu gyvenimu, gyvenimo būdu, darbine patirtimi, įvairiais socialiniais ir kitais pomėgiais, kelionėmis, svarbiais gyvenimo įvykiais.

Įgūdžius palaikanti veikla
Ieškokite būdų, kaip galima būtų pasitelkti išsaugotus įgūdžius prisidedant prie namų ruošos, užsiimant sodininkyste, įvairiais rankdarbiais ir pan. Asmuo, turintis demenciją, padės namų ruošoje ir jausis naudingas. Sudarykite galimybę jaustis atsakingam už kokią nors, kad ir labai nedidelę veiklą.

Veikla gali teikti malonumą ir padėti nusiraminti
Labai svarbu dalyvauti veikloje, kuri atrodo prasminga, yra maloni ir padeda atsipalaiduoti. Šiuos potyrius gali suteikti hobiai, tokie kaip grojimas instrumentu, nėrimas ar tapyba. Kiti žmonės mieliau renkasi bendravimą. Svarbu palaikyti galimybes tokią patirtį išlaikyti kuo ilgiau. Demenciją turintis asmuo gali mėgti vykti į miestą, lankytis įvairiose vietose ar sutikti žmonių – svarbu sudaryti tokią galimybę, net jeigu jis po to neprisimintų, kur buvo. Svariausia, ką asmuo patiria čia ir dabar.

Paprastumas ir aiškumas
Padėkite asmeniui kuo daugiau dalykų daryti savarankiškai. To galite pasiekti suteikdami laiko ir erdvės užduotims atlikti, skatindami vienu metu sutelkti dėmesį tik į vieną dalyką. Sudėtingesnes užduotis skaidykite į etapus ar į mažesnes, lengviau įveikiamas. Vienu metu aiškinkite tik vieną dalyką.

Saugi veiklai aplinka
Asmenys, turintys demenciją, dažnai patiria koordinacijos ar vaizdinės informacijos suvokimo sunkumų. Pasirūpinkite, kad baldų paviršiai nebūtų apkrauti daiktais, dėmesį kuo mažiau trikdytų daiktai ar triukšmas. Namuose pasirūpinkite geru apšvietimu, venkite atspindinčių paviršių, įrenkite jaukių sėdimųjų vietų, daiktus sudėkite patogiame aukštyje.

Būkite lankstūs
Asmens gebėjimai gali būti nepastovūs: vieną dieną geresni, kitą – prastesni. Jeigu veikla nebuvo maloni arba nelabai pavyko, pagalvokite, kaip ją pritaikyti prie aplinkybių. O gal buvo netinkamas metas ir tereikia vėl pamėginti kitą kartą.

Tinkamas dienos metas
Įvertinkite, koks dienos metas yra tinkamiausias kiekvienai veiklai. Įprastai eiti pasivaikščioti geriausia ryte arba priešpiet. Tačiau žmonėms, kurie yra ypač neramūs antroje dienos, geriau tai daryti po pietų.

Nesuteikite per daug stimuliacijos
Ėjimą į lauką planuokite. Kai kuriuos asmenis, turinčius demenciją, buvimas tarp žmonių itin trikdo – tokiu atveju venkite minios, nuolatinio judėjimo ir triukšmo.

Emocinės saviraiškos svarba
Muzika, bendravimas su vaikais ar gyvūnais gali suteikti teigiamų emocijų. Malonių prisiminimų gali kelti senų fotografijų, suvenyrų ar knygų peržiūra ir aptarimas. Jeigu asmeniui yra sunku skaityti, galima padaryti mėgstamų tekstų garso įrašus – tiesiog įrašykite juos į diktofoną. Fotografijų aplankus ar mėgstamus žurnalus padėkite taip, kad demenciją turintis asmuo galėtų lengvai juos rasti.

Pasitelkite daugiajutimę stimuliaciją
Eksperimentuokite ieškodami, kokia sensorinė patirtis gali teikti teigiamų potyrių. Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ globėjai pataria, kad demenciją turintys asmenys mėgsta:
• rankų, kaklo ar pėdų masažą;
• plaukų šukavimą;
• uostyti gėles ar maistą;
• naudoti skirtingų aliejų esenciją;
• glostyti gyvūną ar skirtingos faktūros paviršių;
• apsilankyti botanikos sode ar gėlių parodoje;
• tyrinėti dėžutę, kurioje būtų sudėti įvairūs daiktai, primenantys dalykus, kuriais asmuo domėjosi;
• vyti siūlus į kamuolį;
• plėšyti skirtingos faktūros popierių;
• ardyti kokius nors paprastus mechanizmus (kartais tai gali mėgti žmonės, buityje turėję auksines rankas);
• klausytis audioknygų;
• dainuoti žinomas dainas;
• ravėti darže, rinkti nukritusius obuolius…

Palaikykite fizinį aktyvumą
Fizinė veikla yra svarbi demenciją turinčio asmens savijautai, taip pat padeda išvengti iššūkius keliančio elgesio. Gebėjimas judėti ar ritmo pojūtis dažniausiai išlieka ilgiau nei dauguma kitų gebėjimų. Eikite pasivaikščioti ar pavedžioti šunį – einant galima stebėti aplinką ir džiaugtis ja.

Jeigu yra prasti orai ar yra kitų priežasčių, kodėl išeiti į lauką sudėtinga, paieškokite, kaip užsiimti fizine veikla namuose. Galima namų sąlygomis atlikti paprastus fizinius pratimus, dalyvauti nuotolinėje veikloje arba, jeigu yra galimybė, pasinaudoti dviračiu-treniruokliu ar ėjimo takeliu.

Laikykitės rutinos ir nuoseklumo
Jeigu asmeniu rūpinasi keli žmonės, sudarykite fizinės veiklos grafiką su veiklų aprašymu. Tai padės užtikrinti veiklos reguliarumą.

Įvairi, ypač fizinė veikla gali padėti suvaldyti pasikeitusį demenciją turinčio asmens elgesį. Tyrinėkite ir stenkitės pastebėti, kaip asmuo reaguoja į veiklą, kas padeda nusiraminti arba nukreipti dėmesį, jeigu jis susijaudina ar tampa labai neramus. Pasidalinkite šiomis žiniomis su slaugos ar socialines paslaugas teikiančiais darbuotojais – jiems tai gali būti labai naudinga.

Nepasiduokite
Nepaisant kylančių iššūkių, yra įmanoma pratęsti kokybiško gyvenimo metus. Gali kilti sunkumų, tačiau labai svarbu, kad asmuo, turintis demenciją, nesijaustų našta.

Drąsinkite, raginkite toliau stengtis, siekti įsitraukti į prasmingą, malonią, atpalaiduojančią, protinę stimuliaciją teikiančią ir asmens sveikatą stiprinančią veiklą.

Naujienlaiškis

Jeigu norite sužinoti apie su demencija susijusius įvykius Lietuvoje ir pasaulyje, užsisakykite naujienas.