Šiame skyriuje aptariami šie kasdienės priežiūros klausimai:
• tuštinimo sutrikimai. Jie atsiranda dėl to, kad asmuo nebekontroliuoja savo šlapimo pūslės ar tuštinimosi funkcijos. Sveiko žmogaus galvos smegenys perduoda signalą į šlapimo pūslę ar žarnyną, kad juos būtina ištuštinti. Gebėjimas kontroliuoti šias funkcijas priklauso nuo gebėjimo suprasti kūno pojūčius, pavyzdžiui, kad šlapimo pūslė pilna, ir gebėjimo prisiminti, kaip į tai reaguoti. Dėl demencijos silpstant atminčiai ir pažintiniams gebėjimams, asmeniui gali atsirasti tuštinimosi sutrikimų; (Skaityti toliau)
• dantų priežiūra. Dantų higienos trūkumas gali sukelti nepatogumų, išvaizdos, valgymo, mitybos problemų, daryti neigiamą poveikį asmens elgesiui ir bendrai sveikatai. Kiekvienam demenciją turinčiam asmeniui, vos nustačius diagnozę, turėtų būti sudarytas individualus dantų higienos priežiūros grafikas; (Skaityti toliau)
• rengimasis. Apsirengti gali būti sudėtinga, nes reikia atlikti daug veiksmų. Tam gali prireikti daug laiko ir kelti emocinį nuovargį, ypač jeigu žmogus priešinasi rengimosi veiksmui. Kiekvienas demenciją turintis asmuo reaguoja individualiai, todėl kiekvienam asmeniui reikia rasti individualių sprendimų; (Skaityti toliau)
• valgymas. Valgymas kartu suteikia galimybę praleisti laiką su šeima ir draugais, taip pat dalintis maistu, tačiau demenciją turinčiam asmeniui valgymas gali būti įtampą keliantis dalykas. Atminties praradimas ir negebėjimas racionaliai mąstyti valgymą gali paversti labai nemalonia ir sunkia patirtimi. Tačiau yra būdų, kaip situaciją galima būtų palengvinti; (Skaityti toliau)
• asmens higiena. Įprasta, kad demenciją turintys asmenys nustoja rūpintis savo higiena, apie ją pamiršta. Nors tai gali liūdinti šeimos narius ir globėjus, svarbu paieškoti būdų spręsti šią problemą be susipriešinimo ir barnių; (Skaityti toliau)
• mityba. Mūsų valgomas maistas daro poveikį mūsų sveikatai ir gyvenimo kokybei. Skurdžiai besimaitinantys asmenys lengviau suserga, jiems gali būti sunkiau atsigauti po ligos ir traumos. Skurdi mityba – didelė vyresnio amžiaus asmenų problema; (Skaityti toliau)
• miegas. Demenciją turintys asmenys dažnai susiduria su miego sutrikimais. Asmuo gali norėti miegoti dieną ir negalėti užmigti naktį. Kai kurie negali atskirti dienos nuo nakties, taip pat gali sumažėti jų bendras fizinis aktyvumas – tuomet asmuo apskritai miegos mažiau. (Skaityti toliau)
Finansuoja
Vykdytojai
Partneriai
Rėmėjai
Kontaktai
Informacija
Platforma „Demencija Lietuvoje“ yra projekto „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“ dalis.
Projektą remia Aktyvių piliečių fondas, finansuojamas EEE finansinio mechanizmo lėšomis.
© 2023 Asociacija „Demencija Lietuvoje“
Kontaktai
Informacija
Norint, kad svetainė tinkamai veiktų, būtini slapukai yra privalomi. Į šią kategoriją įeina tik slapukai, užtikrinantys pagrindines svetainės funkcijas ir saugumo ypatybes. Šie slapukai nesaugo jokios asmeninės informacijos.
Visi slapukai, kurie gali būti nebūtinai reikalingi interneto veikimui ir kurie yra naudojami specialiai rinkti vartotojo asmeninius duomenis naudojantis analitika, skelbimais ir kitu įterptuoju turiniu, yra vadinami kaip nebūtini slapukai. Prieš paleisdami šiuos slapukus savo svetainėje, privalote įsigyti vartotojo sutikimą.