Aš globoju

Kasdienė asmens priežiūra

Demencija yra sindromas, o ne viena konkreti liga. Demencijai, kaip sindromui, būdingas tam tikras rinkinys simptomų, kurie randasi dėl galvos smegenų pakitimų. Demencija paveikia mąstymą, elgesį, gebėjimą atlikti kasdienes užduotis – visa tai turi įtakos asmens įprastam buitiniam ir profesiniam gyvenimui.

Šiame skyriuje aptariami šie kasdienės priežiūros klausimai:

tuštinimo sutrikimai. Jie atsiranda dėl to, kad asmuo nebekontroliuoja savo šlapimo pūslės ar tuštinimosi funkcijos. Sveiko žmogaus galvos smegenys perduoda signalą į šlapimo pūslę ar žarnyną, kad juos būtina ištuštinti. Gebėjimas kontroliuoti šias funkcijas priklauso nuo gebėjimo suprasti kūno pojūčius, pavyzdžiui, kad šlapimo pūslė pilna, ir gebėjimo prisiminti, kaip į tai reaguoti. Dėl demencijos silpstant atminčiai ir pažintiniams gebėjimams, asmeniui gali atsirasti tuštinimosi sutrikimų; (Skaityti toliau)

dantų priežiūra. Dantų higienos trūkumas gali sukelti nepatogumų, išvaizdos, valgymo, mitybos problemų, daryti neigiamą poveikį asmens elgesiui ir bendrai sveikatai. Kiekvienam demenciją turinčiam asmeniui, vos nustačius diagnozę, turėtų būti sudarytas individualus dantų higienos priežiūros grafikas; (Skaityti toliau)

rengimasis. Apsirengti gali būti sudėtinga, nes reikia atlikti daug veiksmų. Tam gali prireikti daug laiko ir kelti emocinį nuovargį, ypač jeigu žmogus priešinasi rengimosi veiksmui. Kiekvienas demenciją turintis asmuo reaguoja individualiai, todėl kiekvienam asmeniui reikia rasti individualių sprendimų; (Skaityti toliau)

valgymas. Valgymas kartu suteikia galimybę praleisti laiką su šeima ir draugais, taip pat dalintis maistu, tačiau demenciją turinčiam asmeniui valgymas gali būti įtampą keliantis dalykas. Atminties praradimas ir negebėjimas racionaliai mąstyti valgymą gali paversti labai nemalonia ir sunkia patirtimi. Tačiau yra būdų, kaip situaciją galima būtų palengvinti; (Skaityti toliau)

asmens higiena. Įprasta, kad demenciją turintys asmenys nustoja rūpintis savo higiena, apie ją pamiršta. Nors tai gali liūdinti šeimos narius ir globėjus, svarbu paieškoti būdų spręsti šią problemą be susipriešinimo ir barnių; (Skaityti toliau)

mityba. Mūsų valgomas maistas daro poveikį mūsų sveikatai ir gyvenimo kokybei. Skurdžiai besimaitinantys asmenys lengviau suserga, jiems gali būti sunkiau atsigauti po ligos ir traumos. Skurdi mityba – didelė vyresnio amžiaus asmenų problema; (Skaityti toliau)

miegas. Demenciją turintys asmenys dažnai susiduria su miego sutrikimais. Asmuo gali norėti miegoti dieną ir negalėti užmigti naktį. Kai kurie negali atskirti dienos nuo nakties, taip pat gali sumažėti jų bendras fizinis aktyvumas – tuomet asmuo apskritai miegos mažiau. (Skaityti toliau)

Naujienlaiškis

Jeigu norite sužinoti apie su demencija susijusius įvykius Lietuvoje ir pasaulyje, užsisakykite naujienas.