Informacija globėjui

Asmens higiena

Kasdienė asmens priežiūra

Demencija yra sindromas, o ne viena konkreti liga. Demencijai, kaip sindromui, būdingas tam tikras rinkinys simptomų, kurie randasi dėl galvos smegenų pakitimų. Demencija paveikia mąstymą, elgesį, gebėjimą atlikti kasdienes užduotis – visa tai turi įtakos asmens įprastam buitiniam ir profesiniam gyvenimui.

Įprasta, kad demenciją turintys asmenys nustoja rūpintis asmens higiena ir apie ją pamiršta. Nors tai gali liūdinti šeimos narius ir globėjus, svarbu paieškoti būdų spręsti šią problemą be susipriešinimo ir barnių.

Asmens higienos priežiūros iššūkiai

Tualetas
Demenciją turinčiam asmeniui gali būti reikalinga pagalba naudojantis tualetu. Pasirūpinkite, kad asmens apatiniai būtų sausi, švarūs ir laiku pakeičiami. Jeigu kyla tuštinimosi problemų, pasirūpinkite, kad asmuo, prieš aprengiant jį švariais drabužiais, būtų kruopščiai nupraustas šiltu vandeniu ir oda gerai nusausinta.

Skutimasis
Pradžioje gali pakakti asmeniui kasdien priminti nusiskusti. Jeigu jis naudoja elektrinį skustuvą, savarankiškai gebės skustis ilgiau. Tačiau jei asmeniui labiau įprasta naudoti tradicinį skustuvą ir jūs pastebite, kad jis reguliariai įsipjauna, reikės suteikti jam pagalbą ar net pradėti skusti.

Ausų valymas
Kai kuriems demenciją turintiems asmenims gali susidaryti ausų sieros kamštis, kuris gali sukelti klausos sutrikimą. Pasitarkite su gydytoju, kaip išspręsti šią problemą.

Drabužių keitimas
Keisti drabužius svarbu dėl higienos ir dėl savijautos. Paskatinkite asmenį reguliariai keisti drabužius. Siekiant taktiškai pakeisti drabužius, galima nešvarius paimti vakare, prieš miegą, paliekant švarius. Demenciją turinčiam asmeniui kasdienai parinkite lengvai skalbiamus drabužius, kurių nereikia lyginti. Dauguma žmonių mėgsta, kai yra pagiriama jų išvaizda, ypač užsivilkus naują drabužį ar padarius jam naują šukuoseną. Svarbu, kad demenciją turintis asmuo taip pat galėtų tai patirti.

Dantų priežiūra
Reguliariai lankykitės pas odontologą, kad demenciją turinčiam asmeniui jis patikrintų dantis, dantenas ir dantų protezus. Prieš apsilankymą odontologą pravartu įspėti, kad atvyksite kartu su asmeniu, turinčiu demenciją, ir kad gali būti sunku su juo susitarti. Prieš apsilankymą priminkite asmeniui, kad išsivalytų dantis, arba tai padarykite už jį.

Nagų priežiūra
Demenciją turinčiam asmeniui gali pasidaryti sunku prižiūrėti savo nagus arba jis gali pamiršti tai daryti. Jeigu nagai nebus prižiūrimi reguliariai, gali kilti problemų. Jei asmuo anksčiau mėgo dažyti nagus ar lankytis pas manikiūrininką, apsvarstykite tokią galimybę.

Plaukų priežiūra
Gali užtrukti, kol rasite būdą, kaip demenciją turinčiam asmeniui išplauti plaukus, nes kartais žmonėms tai kelia didelį stresą. Apsvarstykite galimybę apsilankyti pas kirpėją arba gal jis gali atvykti pas jus. Beje, kai kuriems žmonėms galvos plovimas ir plaukų kirpimas yra malonus. 

Maudymosi iššūkiai ir patarimai

Privatumo stoka
Prausimasis ir apsirengimas yra intymios veiklos, kurias mėgstame atlikti būdami vieni. Rengtis, šalia esant kitiems asmenims, gali būti nejauku, o kartais tai gali būti žeminantis patyrimas. Ypač žmogus gali susigėsti, jeigu turi tuštinimosi problemų. Dėl to gali rastis pasipriešinimas maudytis ar pasikeisti drabužius – tokiu būdu norima nuslėpti problemą.
Pamėginkite:
• užtraukti užuolaidas, uždaryti duris – tai padės sukurti privatumo;
• uždengti arba patraukti veidrodžius, jeigu asmuo savęs nebeatpažįsta;
• išlaikyti kantrybę, rodyti asmeniui palaikymą.

Aplinka
Demenciją turintis asmuo vonios kambaryje gali jaustis nejaukiai. Šioje patalpoje jam gali būti per karšta arba per šalta, kilti klaustrofobijos jausmas. Asmuo gali būti nepratęs praustis kasdien. Ankstesniais laikais žmonės prausdavosi rečiau, nei tai daroma dabar. Svarbu neprimesti savo nuomonės, kaip dažnai asmuo turėtų maudytis.

Pamėginkite:
• pasirūpinti, kad vonios kambarys būtų pakankamai šiltas;
• pasirūpinti, kad vonios kambarys būtų pakankamai apšviestas judėti saugiai net ir tamsiu paros metu;
• sukurti atpalaiduojančią atmosferą – tam gali pagelbėti fone skambanti švelni muzika;
• sukurti tokį maudymosi režimą, kuris atitiktų asmens ankstesnius įpročius;
• maudynėms parinkti tokį dienos laiką, kuriuo asmuo yra labiausiai atsipalaidavęs. Naudokite tas prausimosi priemones ar būdus, prie kurių jis yra labiausiai pripratęs.

Per daug sudėtinga ar paini užduotis
Nusirengti, išsivalyti dantis demenciją turinčiam asmeniui gali būti sunku, nes šios užduotys susideda iš sekos veiksmų. Kai kurie asmenys dėl pakitimų galvos smegenyse, kur veikia tam tikras „vidinis termostatas“, negeba atpažinti karšto ar šalto vandens. Vanduo jiems gali sukelti labai skirtingų pojūčių.

Pamėginkite:
• išskaidyti užduotį į mažesnes užduotis ir švelniai paaiškinkite kiekvieną jų. Vartokite paprastus žodžius, kalbėkite pagarbiai;
• pasiūlyti asmeniui ribotą alternatyvų skaičių. Pavyzdžiui: „Norėtumei išsimaudyti duše ar vonioje?“ arba „Norėtumei maudytis dabar ar prieš miegą?“;
• pradžioje leisti asmeniui pajusti vandenį. Užpylus truputį jo ant rankų, galima pajusti, kad vanduo nėra per karštas. Galima sakyti žodžius, kurie padėtų patvirtinti šį pojūtį ir nuramintų: pavyzdžiui, „labai malonus vanduo“ arba „kaip gera“;
• padrąsinti žmogų, kad kuo daugiau jis darytų pats;
• muilą, kempinę, rankšluostį ir švarius drabužius sudėti paeiliui taip, kaip jie turi būti naudojami.

Baimės
Jeigu asmuo jaučia vandens baimę, tai gali sukelti problemų. Demenciją turintis asmuo gali negebėti įvertinti vandens gylio ar temperatūros – tai gali gąsdinti ir sulaikyti nuo bridimo į vandenį. Asmuo taip pat gali bijoti parvirsti. Jis gali priešintis maudynėms, jeigu jausis nevaldantis situacijos ir bejėgis. Taip pat asmuo gali jausti baimę nuskęsti, ypač jeigu vanduo yra pilamas ant galvos.

Pamėginkite:
• paruošti vonią iš anksto. Patikrinkite vandens temperatūrą. Kai kuriems asmenims patinka, jeigu vandens būna nedaug, tik ant vonios dugno, kitiems patinka daugiau;
• atskirti galvos plovimą ir maudymąsi. Kai kurie demenciją turintys asmenys sieja maudynes su galvos plovimu ir gali priešintis maudymuisi, nes bijo vandens pylimo ant galvos;
• būti kantrūs. Padrąsinkite asmenį, siekdami kuo ilgiau palaikyti jo gebėjimus,
• įrengti dušo galvutę, kurią galima laikyti rankoje. Tai nesudėtinga padaryti;
• įrengti specialius turėklus, kurie labai palengvins maudynes.

Naujienlaiškis

Jeigu norite sužinoti apie su demencija susijusius įvykius Lietuvoje ir pasaulyje, užsisakykite naujienas.