Informacija globėjui

Rengimasis

Kasdienė asmens priežiūra

Demencija yra sindromas, o ne viena konkreti liga. Demencijai, kaip sindromui, būdingas tam tikras rinkinys simptomų, kurie randasi dėl galvos smegenų pakitimų. Demencija paveikia mąstymą, elgesį, gebėjimą atlikti kasdienes užduotis – visa tai turi įtakos asmens įprastam buitiniam ir profesiniam gyvenimui.

Apsirengti demenciją turinčiam asmeniui gali būti sudėtinga, nes reikia atlikti daug veiksmų. Be to, gali prireikti daug laiko ir sukelti emocinį nuovargį, ypač jei žmogus priešinasi tam. Kiekvienas demenciją turintis asmuo reaguoja individualiai, dėl to kiekvienam asmeniui reikia rasti individualius sprendimus.

Priežastys, kodėl demenciją turinčiam asmeniui sunku apsirengti

Fizinės arba medicininės priežastys
Depresija ar fizinis negalavimas gali trukdyti žmogui pasirūpinti asmens higiena. Dėl sutrikusios stambiosios motorikos gali būti sunku išlaikyti pusiausvyrą, eiti, o dėl smulkiosios motorikos – užsisegti sagas ar užtraukti užtrauktuką. Gali būti nusilpusi demenciją turinčio asmens rega. Dėl šalutinio vaistų poveikio žmogus gali jausti galvos svaigulį, sustingusius sąnarius.

Pamėginkite:
• suplanuoti gydytojo apžiūrą, kad jis įvertintų, ar esama fizinės sveikatos priežasčių, kurios apsunkina rengimosi procesą;
• suplanuoti asmens regos ir akinių patikrą;
• suplanuoti specialisto įvertinimą, ar asmuo neturi depresijos, ypač jeigu jis dažnai rytais nenori keltis ir rengtis.

Pamiršta, kaip reikia rengtis
Kai kurie demenciją turintys asmenys negali prisiminti, ar jie tuo metu apsirengia ar nusirengia. Taip pat jie gali pamiršti pasikeisti drabužius, juos užsivilkti ne ta seka arba užsivilkti per daug drabužių. Matydamas konkretų drabužį, žmogus gali jaustis sutrikęs ir nesuprasti, kuri kūno dalis turėtų būti juo aprengta.

Pamėginkite:
• rengiantis asmeniui duoti užuominas, atsargiai priminti – visa tai daroma, kad kuo daugiau veiksmų jis atliktų savarankiškai;
• sudėti drabužius vieną ant kito tokia seka, kad viršutinis rūbas būtų tas, kurį reikia vilktis pirmiausia;
• išskaidyti užduotis į smulkesnes, kurių kiekvieną reikia atlikti atskirai. Kiekviename etape asmeniui galite švelniai priminti veiksmą arba pakviesti kopijuoti jus, atliekantį tuos pačius veiksmus. Padrąsinimas ir pagyrimas po kiekvieno teisingo veiksmo visą apsirengimo procesą jums abiem padarys malonesnį.

Trikdanti aplinka
Triukšmas, kiti žmonės, ryškios šviesos, daiktų gausa kambaryje gali blaškyti besirengiantį demenciją turintį asmenį. Kai kurie vyresnio amžiaus asmenys, ypač turintys demenciją, yra jautrūs kambario temperatūrai. Kartais jums gali atrodyti, kad kambaryje yra labai karšta, o demenciją turinčiam asmeniui tokia temperatūra atrodys tinkama.

Pamėginkite:
• pašalinti dėmesį blaškančius daiktus arba drabužius, nešiojamus kitu metų laiku;
• pasirūpinti, kad kambarys būtų pakankamai šiltas demenciją turinčiam asmeniui;
• pasirūpinti, kad erdvė būtų pakankamai šviesi. Gali būti naudinga drabužių spintoje įrengti apšvietimą, kad asmuo jaustų, jog šviesos lygis kambaryje ir drabužinėje yra panašus.

Privatumo stoka
Daugumai iš mūsų apsirengimas yra labai asmeninis ir privatus dalykas. Žmonės dažniausiai tai daro būdami vieni, todėl kito asmens buvimas demenciją turinčiam asmeniui gali sukelti labai didelį nejaukumą. Jeigu besirengiančiam asmeniui reikalinga pagalba, vadinasi, jis nebesugeba pasirūpinti savimi. Tokiam asmeniui gali būti labai sunku susitaikyti su savarankiškumo praradimu.

Pamėginkite:
• užverti duris ir užtraukti užuolaidas – taip sukursite privatumo jausmą;
• jeigu asmuo sugeba, leiskite kuo daugiau įvairių užduočių jam atlikti savarankiškai, pagelbėdami per atstumą. Įsiterpkite tik kai yra būtina.
Kaip palengvinti rengimosi procesą?
Svarbu paskatinti demenciją turintį asmenį pasirinkti, kuo jis nori apsirengti, nors daugumai jų gali būti sunku daryti net mažus sprendimus.

Ką daryti
• Sumažinkite pasirinkimo drabužių galimybę. Pavyzdžiui, siūlykite pasirinkti iš dviejų tos pačios paskirties, bet skirtingos formos ar spalvos drabužių – mėlynų ir baltų marškinių.
• Sudėkite ant lovos drabužius paeiliui tokia tvarka, kaip juos reikėtų užsivilkti.
• Pabandykite šviesaus atspalvio drabužius sudėti ant tamsaus lovos užtiesalo. Jeigu asmuo turi nusilpusią regą, kontrastuojančios spalvos gali padėti geriau įžiūrėti ir atskirti drabužius.

Nusilpusios juslės
Dėl demencijos asmens gebėjimas priimti sprendimus arba jausti, ar yra šilta ar šalta, gali būti nusilpęs. Todėl nepaisant to, kokie yra orai, asmuo gali užsivilkti per daug drabužių.

Pamėginkite:
jeigu asmuo dažnai užsivelka per daug drabužių, gali būti naudinga tiesiog pašalinti dalį drabužių, kad jie nebūtų matomi.

Dažnas nusirengimas
Kai kurie žmonės yra linkę dažnai nusirenginėti. Nors tai aplinkiniams gali būti itin nemalonu, kelti gėdos jausmą, svarbu suprasti, kad demenciją turintis asmuo gali nesuprasti, kas yra tinkama, o kas – ne, ir taip elgtis nesiekdamas provokuoti.

Pirmiausia bandykite įvertinti situaciją:
• ar asmuo ne per šiltai apsirengęs?
• gal jam reikia į tualetą?
• gal asmuo jaučiasi pavargęs ir ruošiasi eiti miegoti?
• gal asmuo jaučia nuobodulį?

Tinkamų drabužių ir avalynės parinkimas
Svarbu išsaugoti asmens individualybę ir aprangos stilių. Jei bus siūlomi drabužiai, kurie labai skiriasi nuo asmens ankstesnio aprangos stiliaus, tai gali suteikti daugiau rūpesčių nei naudos.

Toliau pateikiami patarimai gali padėti spręsti su apsirengimu susijusius sunkumus:
• parinkite lengvai skalbiamus drabužius, taip pat tokius, kurių nereikia lyginti;
• kai kuriems asmenims tampa per sunku užsisegti sagas, naudoti kabliukus, užtrauktukus, diržo sagtį. Juos galima pakeisti abipuse kibia juosta, kurią galima įsigyti bet kurioje tekstilės parduotuvėje;
• margi ir labai ryškūs drabužių raštai gali trikdyti. Parinkite paprasto rašto, vientisų spalvų drabužius – juos lengviau įžiūrėti;
• batai be dirželių ir raištelių yra kur kas tinkamesni. Pasirūpinkite, kad avalynės padas nebūtų slidus.

Į ką atkreipti dėmesį
• Ankstesniais laikais žmonės drabužius keisdavo rečiau, nei tai daroma dabar. Keisdami drabužius, stenkitės vadovautis asmens anksčiau turėtais įpročiais.
• Jeigu asmuo nori dėvėti tuos pačius drabužius kiekvieną dieną, verčiau nesiginčyti. Jei įmanoma, geriau įsigyti kelis tokio pat rūbo vienetus – tuomet asmuo galės nešioti tokį patį drabužį, kada panorėjęs.
• Priminimas pasikeisti drabužius asmeniui gali būti nemalonus ir sukelti gėdos jausmą. Pagalvokite, kaip tai padaryti kuo švelniau.
• Vertėtų padėti žmogui kuo ilgiau likti savarankiškam: galėdamas pats apsirengti, asmuo jaus didesnę savivertę ir ilgiau išsaugos tikėjimą savo jėgomis.

Naujienlaiškis

Jeigu norite sužinoti apie su demencija susijusius įvykius Lietuvoje ir pasaulyje, užsisakykite naujienas.