Kokie yra ankstyvieji demencijos ženklai?
Ankstyvieji demencijos ženklai gali būti sunkiai pastebimi, taip pat jie gali būti labai įvairūs. Pradžioje dažniausiai atsiranda sunkumų su atmintimi, ypač prisimenant nesenus įvykius.
Kiti dažni simptomai:
Kartais žmonėms nepavyksta atpažinti, kad šie simptomai yra susiję su sveikatos problemomis. Gali būti klaidingai manoma, kad toks elgesys yra normalaus senėjimo dalis. Simptomai gali vystytis pamažu ir ilgą laiką likti nepastebimi. Kartais žmonės atsisako imtis priemonių, net jei žino, kad kažkas yra ne taip.
10 įspėjamųjų ženklų
Tai yra įprasti demencijos simptomai. Jeigu galite daugelį jų atpažinti, asmuo, kuriam pasireiškia šie simptomai, turi kreiptis į gydytoją dėl medicininės apžiūros.
Trumpalaikės atminties (gebėjimas prisiminti neseniai įvykusius įvykius) nusilpimas.
Sunku atlikti įprastas užduotis.
Kalbos problemos, sunkumas rasti tinkamą žodį.
Pakitusi asmenybė, nuotaikos ir elgesio pokyčiai.
Sunkumas orientuotis laike ir net ir pažįstamoje erdvėje
Sunku adekvačiai vertinti situaciją, priimti sprendimus, mąstyti abstrakčiai
Demencija paveikia asmens atmintį ir gebėjimą sutelkti dėmesį, o tai atsiliepia gebėjimui priimti sprendimus. Atliekant daug veiklų, pavyzdžiui, vairuojant, būtina gebėti priimti sprendimus. Kai šis gebėjimas yra paveiktas, asmuo gali sukelti pavojų ne vien sau, bet ir kitiems žmonėms kelyje.
Daiktų dėjimas į netinkamą vietą, ne ten, kur įprastai jie laikomi.
Sunkumas sekti (pasakojimo, laidos) informaciją ar instrukcijas
Atsiribojimas nuo darbo ir socialinio gyvenimo, iniciatyvos praradimas
Nebūtinai tai – demencija
Daug sveikatos būklių gali turėti panašius į demenciją simptomus. Todėl yra svarbu nemanyti, jog asmuo turi demenciją tik dėl to, kad pastebėjote kai kuriuos simptomus. Insultas, depresija, alkoholizmas, infekcija, sutrikusi hormonų pusiausvyra, tam tikrų medžiagų trūkumas ir galvos smegenų augliai – visos šios būklės gali sukelti panašius į demenciją simptomus. Dauguma šių būklių gali būti gydomos.
Svarbu turėti tikslią diagnozę
Labai svarbu kuo anksčiau gauti tikslią diagnozę.
Medicininis ir psichologinis vertinimas gali padėti identifikuoti gydomas būkles ir užtikrinti, kad jos būtų tinkamai gydomos arba patvirtintų demenciją. Tuomet yra svarbu, kad asmuo gautų tinkamą pagalbą.
Toks vertinimas apima:
Nuo ko pradėti?
Geriausia diagnozavimo procesą pradėti nuo šeimos gydytojo, kuris, įvertinęs simptomus, gali pasiūlyti pirminę diagnozę arba duoti siuntimą pas neurologą, geriatrą ar psichiatrą.
Priešinimasis apsilankyti pas gydytoją
Kai kurie asmenys gali prieštarauti pasiūlymui apsilankyti pas gydytoją. Kai kuriais atvejais žmonės nesuvokia, kad kažkas su jų sveikata yra ne taip, neigia problemas. Tai gali būti nulemta jau galvos smegenyse susidariusių pokyčių, kurie neleidžia atpažinti ir įvertinti atminties problemas. Kiti bijo, kad jų įtarimai pasitvirtins.
Vis dėlto vengimui kreiptis į gydytojus didelę įtaką daro visuomenėje gyva su demencija susijusi stigma, dėl kurios tiek asmenys, kuriems pasireiškia demencijos simptomai, tiek jų artimieji gali ilgai vengti atkreipti dėmesį į demenciją. Pagalbos kreipiamasi tik tuomet, kai būklė yra stipriai pažengusi ir daro didelę įtaką visų aplinkinių gyvenimo kokybei.
Vienas efektyviausių būdų sprendžiant šią problemą yra rasti konkrečią apsilankymo pas šeimos gydytoją priežastį – pavyzdžiui, kreiptis dėl simptomo, kurį asmuo pripažįsta, tarkim, dėl galvos skausmo ir silpstančios regos.
Galima pasiūlyti patikrinti širdį, kraujospūdį, cukrinio diabeto keliamą būklę, apsvarstyti ilgą laikotarpį geriamų vaistų vartojimą. Kitas būdas įtikinti asmenį apsilankyti pas gydytoją – sutarti, kad jums ABIEM reikia gydytojo patikros. Bet koks išreikštas jūsų artimojo nerimas yra puiki proga pasiūlyti apsilankyti pas gydytoją.
Būtinai suteikite deramą palaikymą. Raminantis, rūpestingas požiūris gali padėti sumažinti asmens pasipriešinimą, patiriamą susirūpinimą ar baimę. Jeigu asmuo nesutinka apsilankyti pas šeimos gydytoją pasikalbėkite su žmonėmis, kurie anksčiau atsidūrė panašioje situacijoje.
Kontaktai
Informacija
© 2024, Asociacija „Demencija Lietuvoje“
Kontaktai
Informacija