Kitos demencijos formos – su alkoholiu susijusi demencija, pavyzdžiui, Korsakoffo sindromas (angl. Korsakoff’s sindrome) ir Creutzfeldto-Jakobo liga (angl. Creutzfeld-Jacob Dementia).
Kas yra su alkoholiu susijusi demencija?
Su alkoholiu susijusi demencija, kaip sufleruoja pats pavadinimas, yra susijusi su nesaikingu alkoholio vartojimu. Jis paveikia atmintį, gebėjimą mokytis, kitas pažintines funkcijas. Korsakoffo sindromas ir Wernicke-Korsakoffo sindromas yra tam tikri su alkoholiu susiję smegenų pažeidimai, kuriuos gali paskatinti su alkoholiu susijusi demencija.
Kokios būklės atsiradimo priežastys?
Šiuo metu nėra aišku, ar alkoholis turi tiesioginį toksišką poveikį smegenų ląstelėms, ar žala atsiranda dėl vitamino B1 (tiamino) stokos.
Mitybos problemos, kurios dažnai pasireiškia kartu su nuolatiniu arba epizodiniu didelio kiekio alkoholio vartojimu, yra vienas iš prisidedančių veiksnių. Dėl alkoholio vartojimo pagrindinės galvos smegenų dalys patiria vitaminų, ypač vitamino B1, kurį alkoholis aktyviai absorbuoja, trūkumą.
Kokie simptomai?
Įvairiems asmenims būklė pasireiškia skirtingai, gali būti šie simptomai:
Vaikystėje įgyti įgūdžiai ir gebėjimai, taip pat seni įpročiai, susiję su kalba ar gestikuliavimu, įprastai išlieka.
Kas gali įgyti su alkoholiu susijusią demenciją?
Tikėtina, kad tokia būklė gali išsivystyti bet kuriam asmeniui, jeigu jis / ji ilgus metus nuolat vartoja didelį kiekį alkoholio. Vis dėlto daugumai žmonių ji neišsivysto. Nėra aišku, kodėl vieniems daug alkoholio vartojantiems asmenims demencija ar Wernicke-Korsakoffo sindromas išsivysto, o kitiems – ne. Tam įtakos gali turėti maistas ir tam tikri gyvenimo būdo elementai.
Dažiausiai šios būklės pasireiškia 45 metų sulaukusiems ir vyresniems vyrams, ilgą laiką nesaikingai vartojusiems alkoholį, tačiau tokią būklę gali patirti įvairaus amžiaus vyrai ir moterys. Riziką didina reguliarus didelio kiekio alkoholio suvartojimas ilgą laikotarpį.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, siekiant sumažinti neigiamą alkoholio poveikį sveikatai, suaugę asmenys – tiek vyrai, tiek moterys – turėtų išgerti ne daugiau nei du alkoholio vienetus per dieną, kitaip tariant, patariama suvartoti ne daugiau nei 0,5 l alaus arba vieną taurę vyno per dieną.
Ar yra gydymas?
Jeigu ankstyvoje būklės stadijoje asmuo nustotų vartoti alkoholį, rūpintųsi gera mityba, racioną papildytų vitaminais, ypač vitaminu B1 (tiaminu), atsiradusių simptomų galėtų sumažėti, o kai kurie – net išnyktų. Tiaminas yra svarbus papildas daug alkoholio vartojantiems asmenims, nes gali sumažinti nuodingą alkoholio poveikį.
Didelė dalis asmenų, kuriems išsivysto su alkoholiu susijusi demencija, yra jauni, todėl suvaldyti šio tipo demencijos būklę yra itin svarbi įvairialypė parama ir pagalba.
Jeigu asmuo, turintis šį sindromą, nesugeba nutraukti žalingo veiksnio – alkoholio vartojimo, sumažinti simptomų yra labai sunku.
Finansuoja
Vykdytojai
Partneriai
Rėmėjai
Kontaktai
Informacija
Platforma „Demencija Lietuvoje“ yra projekto „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“ dalis.
Projektas „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“ yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.
© 2023 Asociacija „Demencija Lietuvoje“
Kontaktai
Informacija