Demencija su Lewy kūneliais turi panašumo su Alzheimerio liga ir Parkinsono liga. Kaip ir sergant Alzheimeriu, simptomai progresuoja pamažu, kelerius metus. Pirmiausia pasireiškia pažintinių funkcijų sutrikimas. Ligai progresuojant, asmuo patiria daugumą Alzheimerio ligos, parkinsonizmo ir kitų simptomų, tarp kurių:
Kas yra demencija su Lewy kūneliais?
Demenciją su Lewy kūneliais sukelia galvos smegenų nervų ląstelių degeneracija ir nykimas. Pavadinimas kilo nuo ligonių galvos smegenų neuronuose aptiktų neįprastų sferinių formų. Manoma, kad jos prisideda prie galvos smegenų ląstelių žūties. Šios formos pavadintos pirmojo jas aprašiusio gydytojo vardu – Lewy kūneliais.
Kokia yra ligos priežastis?
Šiuo metu demencijos su Lewy kūneliais išsivystymo priežastis nėra žinoma. Taip pat nėra identifikuotų rizikos veiksnių. Nėra įrodymų, kad ši būklė būtų paveldima.
Kaip diagnozuojama demencija su Lewy kūneliais?
Šio tipo demencija diagnozuojama atidžiai tyrinėjant simptomų atsiradimo progresiją ir atmetant kitas galimas priežastis, tokias kaip kraujagyslinė demencija ar Alzheimerio liga. Galvos smegenų vaizdiniai tyrimai gali parodyti neurodegeneracijos ženklų, tačiau Lewy kūnelių buvimas galvos smegenyse gali būti konstatuotas tik po mirties.
Demencija su Lewy kūneliais turi daug panašumo į Alzheimerio ligą, praeityje būdavo sudėtinga jas atskirti. Tik neseniai patvirtinta, kad tai yra visiškai skirtinga liga. Ji gali pasireikšti kartu arba atskirai nuo Alzheimerio ligos ir (arba) kraujagyslinės demencijos. Gali būti sudėtinga atskirti demenciją su Lewy kūneliais nuo Parkinsono ligos, nes kai kuriems pastarąja liga sergantiems asmenims išsivysto demencija, kuri yra panaši į demenciją su Lewy kūneliais.
Kokie simptomai?
Demencijos su Lewy kūneliais simptomai yra šie:
Norint diagnozuoti šią būklę, skiriami trys dažniausiai pasitaikantys simptomai, iš kurių turi pasireikšti bent du:
Kai kurie demenciją su Lewy kūneliais turintys asmenys gali kliedėti ir (arba) būti depresiški, jiems sutrinka miegas, dieną būdingas mieguistumas, atsiribojimas nuo žmonių, sumažėjęs domėjimasis kitais žmonėmis ir anksčiau mėgta veikla.
Kas gali susirgti demencija su Lewy kūneliais?
Tiek moterys, tiek vyrai gali susirgti šia liga, tačiau ji dažniau diagnozuojama vyrams.
Kaip demencija su Lewy kūneliais progresuoja?
Skirtingai nuo Alzheimerio ligos, demencija su Lewy kūneliais progresuoja kiek lėčiau. Tačiau ji, kaip ir Alzheimerio liga, yra progresuojanti degeneracinė būklė, dėl kurios žmogus galiausiai praranda savarankiškumą. Dažniausiai mirštama ne nuo šios ligos, o nuo kitų priežasčių, pavyzdžiui, plaučių uždegimo ar kitos infekcijos. Po simptomų pasirodymo žmonės vidutiniškai išgyvena 5–8 metus, tačiau kai kurie gali gyventi net iki 20 metų. Tai priklauso nuo simptomų sunkumo, bendros asmens sveikatos būklės.
Ar būklė yra gydoma?
Šiuo metu vaistų nuo demencijos su Lewy kūneliais nėra. Tokie simptomai kaip depresija ir haliucinacijos teigiamai gali būti veikiami vartojant vaistus. Vis dėlto vaistai nuo haliucinacijų gali padidinti raumenų drebulį ar sąstingį. O vaistai nuo Parkinsono ligos gali dar net sustiprinti haliucinacijas. Dėl šios priežasties Parkinsono simptomams mažinti (sergant Lewy kūnelių liga, būdingi sustingimo, o ne tremoro simptomai) labai mažomis dozėmis gali būti skiriami levodopos preparatai.
Atsiranda vis daugiau duomenų, esą cholinesterazės inhibitoriai gali daryti teigiamą poveikį šią būklę turintiems asmenims. Sergant demencija su Lewy kūneliais, galvos smegenyse itin sumažėja acetilcholiną gaminančio fermento kiekis. Cholinesterazės inhibitoriniai vaistai padidina acetilcholino kiekį galvos smegenyse ir tai teigiamai veikia asmens pažintines funkcijas. Teigiamą poveikį gali turėti ir donepezilis, dažnai skiriamas Alzheimerio liga sergantiems asmenims.
Šią demencijos formą turintys asmenys yra labai jautrūs šalutiniam neuroleptikų, pavyzdžiui, antipsichozinių vaistų (haloperidolis, kvetiapinas ir kt.), poveikiui. Siekiant išvengti stipraus neigiamo poveikio, būtina, kad vaistų skyrimą stebėtų specialistas. Kartais galima skirti tik itin mažas šių vaistų dozes.
Prie teigiamo būklės valdymo gali prisidėti nemedikamentinės priemonės: saugi ir jauki aplinka, dienos režimo pastovumas.
Kontaktai
Informacija
Platforma „Demencija Lietuvoje“ yra projekto „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“ dalis.
Projektas „Demencijos strategijos link: situacijos analizė ir informuotumo didinimas“ yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.
© 2023 Asociacija „Demencija Lietuvoje“
Kontaktai
Informacija